Jakie są funkcje oczyszczacza powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które usuwa cząsteczki z powietrza. Standardowe rodzaje cząstek unoszących się w powietrzu to pyłki, sierść zwierząt domowych, kurz (na przykład z placów budowy), zarodniki pleśni, pyłki i dym. Funkcje oczyszczania powietrza zazwyczaj obejmują filtrację, nawilżanie, jonizację i dezodoryzację. Oczyszczacz powietrza może pełnić różne funkcje. W zależności od konkretnego modelu może służyć jako nawilżacz lub dezodorant, a także usuwać alergeny i inne zanieczyszczenia z powietrza. Wiele nowszych modeli - zwłaszcza wieżowych - zapewnia również oczyszczanie jonami ujemnymi w celu usunięcia nieprzyjemnych zapachów i pozostawienia przyjemnego zapachu w domu. Oto więcej informacji na temat najczęstszych cech oczyszczacza powietrza.

Filtracja

Po pierwsze, przyjrzyjmy się filtracji. Dobry oczyszczacz powietrza będzie miał doskonałe możliwości filtracji, a do wyboru jest kilka różnych rodzajów filtrów.

- Filtry HEPA: Filtry HEPA (High-efficiency particulate air) to złoty standard w oczyszczaniu powietrza. Są one w stanie usunąć 99% alergenów o wielkości 0,3 mikrona i większych, w tym pyłki, roztocza, sierść zwierząt domowych, zarodniki pleśni i inne zanieczyszczenia, które mogą sprawić, że powietrze w pomieszczeniach będzie niezdrowe. Filtry HEPA są szczególnie przydatne dla osób z alergiami lub astmą, ponieważ mogą znacznie zmniejszyć ilość cząstek stałych w powietrzu.

- Filtry węglowe: Innym powszechnym rodzajem filtra jest filtr węglowy, który może wychwytywać zapachy i gazy, które powodują zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach. Ten rodzaj filtra jest przydatny dla osób, które cierpią z powodu zapachów związanych ze smogiem lub chemikaliami w domu.

Nawilżanie

Następnie porozmawiajmy o nawilżaniu. Jeśli mieszkasz w suchym klimacie, lub jeśli używasz klimatyzacji dużo podczas gorących miesięcy letnich, twoje powietrze w pomieszczeniach może stać się zbyt suche. Zalecany poziom wilgotności względnej (RH) wynosi od 30% do 50%, ale wiele domów spada poniżej tego zakresu w cieplejszych miesiącach, kiedy ludzie trzymają swoje okna zamknięte.

Nawilżacz w Twoim domu może zwiększyć poziom wilgotności w Twoim środowisku wewnętrznym, co może sprawić, że Ty i Twoja rodzina będziecie czuć się bardziej komfortowo. Istnieją dwa główne typy nawilżaczy: ewaporacyjne i z chłodną mgiełką. Nawilżacz ewaporacyjny wykorzystuje wentylator do wdmuchiwania suchego powietrza przez nawilżoną poduszkę. Nawilżacz z chłodną mgiełką wykorzystuje mały zbiornik wody do emitowania delikatnej mgiełki, która nie uszkadza powierzchni wewnętrznych.