Najlepszym sposobem na rozpoczęcie jest plan treningowy w piłce nożnej. Plany te są przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i ekspertów i oferują szereg różnych ćwiczeń, które pomogą Ci zacząć. Warto go wprowadzić w życie aby móc od samego początku kontrolować swoją karierę w piłce nożnej. Najlepsze umiejętności piłkarskie to te, które są ćwiczone regularnie. Nie zapominaj więc o regularnym ćwiczeniu tych umiejętności, aby wyciągnąć z nich jak najwięcej. Jeśli jesteś pasjonatem piłki nożnej, te nowe i ekscytujące wyzwania sprawią, że Twoja gra będzie świeża i konkurencyjna.

Rozgrzewka piłkarska

Słyszałeś powiedzenie "jabłko dziennie chroni lekarza przed chorobą". Aktywna rozgrzewka uchroni cię przed kontuzjami, a jednocześnie poprawi twoje wyniki. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z piłką nożną, może Cię kusić, by pominąć rozgrzewkę, ale nie rób tego. Pominięcie jej tylko zwiększy ryzyko odniesienia kontuzji.

  • Skakanka - skakanie na skakance to świetny sposób na rozgrzewkę w każdej dyscyplinie sportu, ale szczególnie dobrze sprawdza się w piłce nożnej. Skakanka pomoże Ci rozgrzać łydki, mięśnie czworogłowe i goleni. Zwiększysz również swoją koordynację, zwinność i szybkość stóp.

  • Przysiad z piłką do piłki nożnej - przysiady z piłką do piłki nożnej wzmacniają kostki i łydki, które często ulegają kontuzjom podczas gry w piłkę nożną.

  • Defensive Curl - Jest to jedna z ważniejszych części rozgrzewki, jeśli grasz po defensywnej stronie boiska. Pomoże Ci uniknąć skurczów i zapewni nawodnienie organizmu.

Ćwiczenia na zmianę w piłce nożnej

Jeśli chcesz poprawić swoją zwinność w piłce nożnej, wypróbuj kilka z poniższych ćwiczeń na zwinność. Zwinność jest jedną z najważniejszych umiejętności piłkarzy. Ćwiczenia na zwinność pomogą Ci także poprawić ogólną sprawność fizyczną.

  • Drabina zwinności - Drabina zwinności jest doskonałym narzędziem do poprawy zwinności. Wystarczy przejść przez różne ćwiczenia wymienione na drabinie, a na pewno poprawisz swoją zwinność w krótkim czasie.

  • Bieg w bok - To ćwiczenie jest podobne do biegu w poprzek, ale z niewielką zmianą. Zacznij w jednym miejscu, biegnij w prawo, przeskocz nad piłką do piłki nożnej, a następnie biegnij z powrotem do miejsca, w którym zacząłeś. Powtórz ten sam proces po drugiej stronie.

  • Z-Run - Z-run to świetne ćwiczenie na poprawę zwinności, zwłaszcza po bronionej stronie boiska. Rozpocznij z ugiętymi kolanami i piłką nożną w dłoniach. Następnie, z rozstawionymi stopami i ugiętymi kolanami, biegnij tak szybko, jak potrafisz, z jednego końca boiska na drugi.

  • Bieg na przełaj - to kolejne świetne ćwiczenie zręcznościowe dla defensywnej strony boiska. Rozpocznij od położenia piłki nożnej na ziemi, a następnie przebiegnij z jednej strony boiska na drugą, nadeptując po drodze na piłkę.